close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 października 2018

  W ramach inicjatywy Rejs Niepodległości, stanowiącej element obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniach 2-5 października 2018 roku w porcie w Dżakarcie cumował polski żaglowiec „Dar Młodzieży”.

  W ceremonii powitania „Daru Młodzieży” wzięła udział Podsekretarz Stanu w MGMŻŚ Anna Moskwa, Ambasador RP w Indonezji Beata Stoczyńska oraz wicerektorzy Akademii Morskich w Gdynii i Szczecinie, a ze strony władz Indonezji – Sekretarz Generalny w Ministerstwie Koordynującym ds. Morskich Agus Parwonto, Ambasador Indonezji w Polsce Peter F. Gontha, a także przedstawiciele Zarządu Portu, Instytutu Morskiego w Dżakarcie (STIP) i miejscowej Polonii. Powitanie uświetnił występ orkiestry dętej STIP w liczbie 160 muzyków, która wykonała hymn Polski.  Uczestnicy ceremonii zostali zaproszeni do zwiedzenia żaglowca, a także uczestniczyli w lunchu na fregacie z udziałem wiceminister GMiŻŚ.

   

   

   

   

   

   

  2 października 2018 roku na pokładzie statku odbyło się spotkanie pomiędzy młodzieżą katolicką Dżakarty a grupą uczestników Rejsu. W spotkaniu wzięła udział wiceminister A. Moskwa oraz przedstawiciele dyplomatyczni: nuncjusz apostolski w Dżakarcie oraz ambasadorowie RP i Panamy. Obecni byli także księża Pallotyni z Polski, indonezyjscy księża z Katedry w Dżakarcie oraz polscy księża zamieszkali w Dżakarcie. Nuncjusz wyraził przekonanie, że papież Franciszek odwiedzi pokład „Daru Młodzieży”. Ambasador Panamy w swoim wystąpieniu dała przyszłym uczestnikom ŚDM wiele praktycznych porad.  Polska młodzież zaprezentowała ciekawostki o Polsce i przeprowadziła kurs tańczenia poloneza.

   

   

   

   

  Podczas pobytu w Dżakarcie grupa studentów i wicerektorów obu polskich morskich uczelni wraz z kapitanem „Daru Młodzieży” zwiedziła kampus swojego odpowiednika – Instytutu Morskiego w Dżakarcie. Wicerektorzy Akademii Morskich w Gdyni i Szczecinie wygłosili prezentacje nt. swoich uczelni. Polscy studenci wraz z nowymi indonezyjskimi kolegami uprawiali sporty wodne na jeziorze położonym na terenie kampusu.

   

   

   

  Dar Młodzieży dostępny był również dla  zwiedzających. W zorganizowanych grupach żaglowiec odwiedzili uczniowie szkół, adepci lokalnej szkoły morskiej  (STIP) oraz Polonia.

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: